شورای نظارت و هماهنگی
آموزشی ، پژوهشی و فرهنگی
اداری و مالی

صفحه اصلی شرح اطلاعیه شماره ۵۸۵۸ از اطلاعیه های مجموعه روابط عمومی مشاهده تمامی اطلاعیه های این زیرگروه          مراجعه به صفحه روابط عمومی              بازگشت
گردهمایی مدیران مدارس سما استان اصفهان
 
  چاپ این اعلامیه ارسال به دوستان
نامحدود : مدت زمان نمایش بر حسب روز   ۱۳۹۶ /۶ /۱۲ : تاریخ اعلام   ۸۸۵ : تعداد بازدید   علیرضا مظاهری : صادر کننده   ۵۸۵۸ : کد اعلامیه

گردهمایی مدیران مدارس سما استان و با حضور معاونین سما واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان روز سه شنبه مورخ 7 شهریورماه 96 به میزبانی معاونت سما واحد دهاقان برگزار گردید. در این جلسه پس از تلاوت آیاتی از قرآن مجید، پخش سرود جمهوری اسلامی و خیرمقدم آقای یعقوبی معاون سما واحد دهاقان، رئیس آموزش و پرورش شهرستان دهاقان مطالبی را پیرامون اهمیت تعلیم و تربیت و نقش مدارس غیردولتی و به ویژه مدارس سما مطرح نمود و بر اهمیت نقش معلمان و چگونگی انتخاب و گزینش آنان برای تاثیرگذاری بیشتر و پیشرفت تحصیلی و تربیتی دانش آموزان تأکید نمود. پس ازآن آقای مدنیان دبیر شورای نظارت و هماهنگی سما استان، ضمن خیرمقدم و تشکر از همکاران سما در واحد دهاقان، پیام آقای دکتر زرهانی رئیس سازمان سما به اجلاس مدیران مدارس سما اصفهان را قرائت کرد. آقای دکتر زرهانی در این پیام ضمن یادآوری نقش مدیران در گسترش و تعمیق فرهنگ و تعلیم و تربیت اسلامی و مهارت آموزی و اینکه اصفهان سرزمین فرهنگ، خلاقیت، سازندگی و پیشرفت است، تأکید نمود مدرسه سما در این خطه باید از درخشش،کارآمدی و اثرگذاری چشمگیرتری برخوردار باشد. رئیس سازمان سما از مدیران خواست تا اجرای راهبرد "آموزشی، یک مهارت و حرفه به دانش آموز" در صدر برنامه‌ها قرار گیرد و همزمان به تعلیم سبک زندگی ایرانی و اسلامی و تعلیم باورهای دینی اهتمام شود.

دبیر شورای نظارت و هماهنگی سما استان پس از قرائت پیام رئیس سازمان سما اظهار داشت:"رویکرد تعلیم و تربیت‌های پیشرفته در دنیا و در این قرن بر محورهای 1-توسعه خلاقیت 2-توجه به کار گروهی 3-آموزش مهارت‌های زندگی 4-افزایش نشاط و شادابی، سلامت جسمی و روانی، اعتماد به نفس و عزت نفس داشتن قرار دارد." وی تأکید کرد:"مدارس سما باید در این خصوص پیشگام و نقش آفرین باشند و در این رابطه باید به چند نکته اساسی و کلیدی توجه داشت: اول آنکه کتاب ها خوب و کامل تدریس شوند. دوم آموزش کامل وبرای همه  دانش آموزان کلاس مدَ نظر باشد. سوم فرهنگ کار و کارکردن در مدرسه مورد توجه قرار گیرد. چهارم در دانش آموزان احساس نیاز به داشتن مهارت  ویا مهارت‌هایی ایجاد شود. پنجم توجه داشته باشیم که دانش آموزان ما برای درست زندگی کردن و سعادتمند شدن نیاز مند عقلانیت، معنویت و اخلاق اند و آئین اسلام اگر به درستی شناخته و آموزش داده شود  برآورد کننده  هر سه اینها می باشند و بالاخره مدرسه ما محیطی باشد که در آن علاوه بر دانش‌آموزی، زندگی‌آموزی و مهارت‌آموزی نیز مورد توجه قرارداشته باشد. پس از بیانات دبیر شورا، شرکت کنندگان در این گردهمایی به بحث و تبادل نظر پیرامون مسأله مهم مهارت‌آموزی که مورد تاُکید ریاست محترم سازمان سما برای سال تحصیلی آینده است پرداختند.

بخش دیگر این برنامه اختصاص داشت به سخنرانی آقای دکتر سید ابراهیم شاه میر جعفری استاد دانشگاه اصفهان تحت عنوان   << معلم پروری ضرورت مغفول مدیریت مدرسه، ضرورت ها و راهکارها >> که با مشارکت فعال مدیران حاضر در جلسه همراه بود.

ایشان معلمان را دارای دو کارکرد دانست: کارکرد رسمی و کارکرد غیر رسمی وگفت از آنجا که ماندگاری تأثیرات حاصل از کارکردهای غیر رسمی بسیار بیشتر از کارکردهای رسمی است، پس باید به نقش غیررسمی معلمان عنایت داشت و برای این تاثیرگذاری معلمان باید به آراستگی ظاهر، متعهد بودن به آنچه باید انجام دهند و اینکه باید با شور و شوق از سطح علم‌آموزی عبور کرده وبه  قلب دانش‌آموزان نقوذ کنند، توجه ویژه نمایند.

آقای دکتر میر شاه جعفری در ارتباط با امر مهم معلم پروری به مواردی چون برخورد گرم و صمیمی مدیر با معلم به ویژه در آغار ورود معلم به مدرسه برای شروع کار، شأن پیامبری را در خود ومعلم تقویت نمودن وحالت گرما بخشی داشتن، دلدادگی، عشق و اشتیاق حرفه ای، نفوذ در درونی‌ترین لایه‌های شخصیت معلمان و ملاطفت، نرم خویی و صمیمیت اشاره نمود و پیرامون هریک از آنها مطالب مبسوطی بیان کرد واز مدیران خواست تا کتابهای: نیمه پنهان آموزش و پرورش رسمی تألیف دکتر عبدالعظیم کریمی، مربیان بزرگ نوشته ژان شاتور وترجمه دکتر غلامحسین شکوهی و نیز مجموعه سوپ جوجه برای روح و همچنین یک جلدی آن، سوپ جوجه برای روح معلم را مطالعه وپیرامون مطالب آنها تأمل وتعمق داشته باشند. در بخش پایانی گردهمایی مدیران سما استان اصفهان آقای دکتر یلمه‌ها رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دهاقان سخنرانی کرد وبا اشاره به چند غزل از دیوان حافظ مطالب ارزنده‌ای پیرامون حافظ واشعارش و اهمیت ادبیات فارسی و مورد توجه قرارگرفتن در مدرسه‌ها وکلاس‌های درس بیان نمود.






سوالات ، نظرات و انتقادات خودرا ارسال نمایید:

:نام
:پست الکترونیک
:نظر
:کد امنیتی




دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان)
معاونت آموزش های عمومی و مهارتی
اصفهان - خیابان ۲۲ بهمن -مجتمع اداری امیر کبیر -روبروی بانک ملی – معاونت آموزش های عمومی و مهارتی - کد پستی ۸۱۵۸۷۱۳۱۹۳
تلفن تماس 03132667276 فاکس: 03132650940
حق نشر متعلق به معاونت آموزش های عمومی و مهارتی اصفهان (خوراسگان)1400-1387
SAMA
Deputy of General
and Skills Education
Islamic Azad University
Esfahan(Khorasgan) Branch