شورای نظارت و هماهنگی
آموزشی ، پژوهشی و فرهنگی
اداری و مالی

صفحه اصلی شرح اطلاعیه شماره ۶۱۴۵ از اطلاعیه های مجموعه روابط عمومی مشاهده تمامی اطلاعیه های این زیرگروه          مراجعه به صفحه روابط عمومی              بازگشت
یک میراث- یک سرنوشت
 
  چاپ این اعلامیه ارسال به دوستان
نامحدود : مدت زمان نمایش بر حسب روز   ۱۳۹۷ /۸ /۱ : تاریخ اعلام   ۹۶ : تعداد بازدید   امیرحسین بدیعی : صادر کننده   ۶۱۴۵ : کد اعلامیه


 

برای مسافرانی که به مالزی سفر می‌کنند، دیدن تابلوی بزرگ و زیبایی که در نقاط مختلف کوالالامپور نصب شده جالب است. تابلویی خوش‌رنگ، با چهره‌هایی شاد از کودکان قومیت‌های مختلف سوار بر دوچرخه و پیاده، با لبخند و امید و چشم به افقی روشن در حال حرکت، بالای تابلو با خط خوش نوشته شده است:

 

One legacy- one destiny یعنی: یک میراث- یک سرنوشت

مالزی کشوری است با ترکیب جمعیتی متشکل از بومیان و مهاجران با فرهنگ‌ها، مذاهب، نژادها و رنگ‌های گوناگون، تا چندین سال پیش این تفاوت ها، باعث خشونت و درگیری و تنش اجتماعی می شد. ترکیب جمعیتی و دینی مالزی به شرح زیر است:

 جمعیت: طبق سرشماری سال2010 میلادی 596/484/27 نفر

مالایی‌ها یا بومی‌ها: 4/57 درصد

چینی‌ها: 4/25 درصد

هندیان: 2/7 درصد

ملل دیگر: 10 درصد

دین رسمی مالزی اسلام و گرایش‌های دینی به شرح زیر است:

مسلمانان: 58 درصد

بودایی: 59/21 درصد

هندوها: 5/5 درصد

مسیحی: 21/9 درصد

بی‌دینان: 5/4 درصد

آیین‌های بومی: 2/1 درصد

مدیریت مالزی با این ترکیب جمعیتی و گرایش‌های مختلف کاری دشوار است. چگونه مالزی به وحدت ملی دست یافته است؟ چگونه مردم با ‌رنگ، نژاد، و دین های متفاوت به صورت مسالمت‌آمیز در کنار هم زندگی‌می‌کنند؟

این وحدت ملی و انضباط اجتماعی مرهون ماهاتیر محمد است. ماهاتیر برای ایجاد وحدت ملی علاوه بر اقدامات زیادی که انجام داد، کار را از سنین کودکی بین بچه‌های مالایی، چینی و هندی شروع کرد. او پی برد که هیچ گروهی نمی‌تواند به تنهایی در کشور مدیریت کند. برای اینکه انسان‌ها در جوانی و بزرگسالی علی‌رغم اختلافات متعدد بتوانند همدیگر را تحمل نمایند، بهترین روش فرهنگ سازی وحدت ملی، همدلی و تحمل همدیگر از سنین کودکی است.

وقتی بچه‌ها در مدرسه بیاموزند که با تعامل سازنده و احترام متقابل، به صورت جمعی و گروهی می‌توان بر مشکلات غلبه کرد، قطعا در سنین بالاتر این روحیه ملاتی می‌شود که افراد را به یکدیگر پیوند می‌زند. لذا در دانشگاه‌ها، و خیابان و بازار زیاد دیده می‌شود: یک زن مسلمان محجبه با یک خانم چینی و یک دختر هندی در حال گفتگو و مراوده هستند. علی‌رغم اختلافات متعدد، با احترام با یکدیگر رفتار می‌کنند.

شعار مالزی هم برای ایجاد و تقویت وحدت ملی، (یک میراث- یک سرنوشت) است. یعنی: همه افرادی که در این سرزمین زندگی می‌کنند دارای یک میراث و یک سرنوشت هستند. اگر مشکلی پیش آید همه زیان می‌بینند.

می‌دانیم که همه ملت‌ها نیز دشمنانی دارند. اولین قدم دشمن ایجاد اختلاف و درگیری و برهم زدن نظم اجتماع است.

کشور عزیز ما نیز اگرچه ترکیب جمعیتی کشور‌های دیگر را ندارد، و از یکپارچگی خوبی برخوردار است. ولی موقعیت استراتژیک ما در منطقه خاور میانه و وابستگی جهان به این منطقه حساس، همه نگاه‌ها را به ‌سوی ما معطوف نموده است. همیشه یکی از شگردهای دشمنان ایجاد اختلاف است. در مناطق مرزی کشور عزیزمان؛ کردها، ترک ها، بلوچ ها و عرب ها مستقر هستند. هر از گاهی دشمنان در این مناطق حرکاتی انجام می‌دهند که خوشبختانه تا‌کنون تیرشان به سنگ خورده‌است.

بالاخره جامعه ترکیبی است از گرایش‌ها و دیدگاه‌های مختلف، بیایید با تحمل یکدیگر با تکیه بر خداوند متعال و تاسی به سنت پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) و قانون اساسی همدیگر را بیشتر تحمل کنیم.

در ایران عزیز اسلامی همه ما دارای (یک میراث- یک سرنوشت) هستیم.سوالات ، نظرات و انتقادات خودرا ارسال نمایید:

:نام
:پست الکترونیک
:نظر
:کد امنیتی
دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان)
معاونت سما
اصفهان - خیابان ۲۲ بهمن -مجتمع اداری امیر کبیر -روبروی بانک ملی – حوزه معاونت سما - کد پستی ۸۱۵۸۷۱۳۱۹۳
تلفن تماس۸۴ -۰۳۱۳۲۶۶۷۲۸۰ فاکس: ۰۳۱۳۲۶۵۰۹۴۰
حق نشر متعلق به معاونت سما اصفهان (خوراسگان)۹۵-۱۳۹۳
SAMA
Technical and Vocational
Training College
Islamic Azad University
Esfahan(Khorasgan) Branch