شورای نظارت و هماهنگی
آموزشی ، پژوهشی و فرهنگی
اداری و مالی

صفحه اصلی شرح اطلاعیه شماره ۶۱۴۸ از اطلاعیه های مجموعه روابط عمومی مشاهده تمامی اطلاعیه های این زیرگروه          مراجعه به صفحه روابط عمومی              بازگشت
وای از این جلسات طولانی و کم اثر
 
  چاپ این اعلامیه ارسال به دوستان
نامحدود : مدت زمان نمایش بر حسب روز   ۱۳۹۷ /۸ /۵ : تاریخ اعلام   ۱۰۲ : تعداد بازدید   امیرحسین بدیعی : صادر کننده   ۶۱۴۸ : کد اعلامیه


 

شنیده ام یک نفر ژاپنی گفته است: "مدیران ایرانی وقتی جلساتشان زود تمام می شود، همه با تعجب به هم نگاه می کنند و تعجب می کنند که چه اتفاقی افتاده است!" من نیز مشاهده کرده ام وقتی جلسات زود تمام می شود، همه متعجب می شوند! کار کنان نیز که به جلسات طولانی و خسته کننده عادت کرده اند، انگشت حیرت به دندان می گیرند! یادم می آید زمانی که مدیر یک مجموعه بودم، جلسات شورای مدیران گاهی تا 5 ساعت طول می کشید. به شوخی به مسئول مافوقم می گفتم، اگر من با هواپیما مسافرت می رفتم بعد از 6 ساعت مالزی بودم! متأسفم بگویم که جلسات طولانی و کم اثر اپیدمی شرکت ها و سازمان ها خصوصاً سازمان های دولتی شده است. در اغلب جلسات بخش مهمی از گفتگو، قبل و اواخر جلسه، اختصاص می یابد به مسائل مختلف سیاسی و اجتماعی و تحلیل های به اصطلاح آبکی، که هیچ کدام ربطی به اعضای جلسه و موضوع جلسه ندارند. اگر از یک جلسه 4 یا 6 ساعته فیلمی تهیه و کلیه مباحث نوشته شود، متوجه خواهیم شد که بیشتر از یک ربع تا نیم ساعت حرف مفید وجود ندارد. گذشته از این، به جلسات چند مورد دیگر را هم می توانم اضافه کنم: یکی افرادی که مثل نسیم می آیند و چون طوفان می روند (دیر می آیند و زود می روند)، افراد دیگری که با نیم ساعت تأخیر می رسند. برخی افراد که حرفه ای شرکت در جلسات هستند، نیمی از جلسه را چرت می زنند، نیم دیگر را میوه و تنقلات می خورند. همچنین تأخیر نیم ساعته جلسات نیز سنت شده است. اگر جلسه سر وقت شروع شود، باز همه تعجب خواهند کرد. به این اضافه کنم جلساتی که با صبحانه شروع می شوند و یا جلساتی که به نهار ختم می گردند. باز اضافه کنم که معمولاً بسیاری از افراد حاضر در جلسه از موضوعات جلسه بی خبر و یا اینکه در مورد موضوع جلسه مطالعه نکرده و اوراق پیش رو را مرتب ورق می زنند و به سرعت می خواهند از همه چیز سر در بیاورند.

 

 

یادم می آید زمانی برای مأموریت به یکی از شهرها رفتم . در جلسه تنها یک ورق کاغذ با خودکاری معمولی جلویمان قرار دادند، نه شیرینی روی میز بود و نه میوه، از چای و قهوه هم اثری نبود. جلسه رسمی هم بیش از 45 دقیقه طول نکشید. در پایان جلسه ما را به میز کوچکی که در گوشه سالن جلسه قرار داشت، راهنمایی کردند. روی میز بیسکویت و چای و نسکافه قرار داده بودند. افرادی که تمایل داشتند میل کردند و اغلب میزبانان نیز رفتند تا به کارهای دیگرشان برسند.

البته نمی خواهم بگویم این موضوع در همه جلسات ما صدق می کند. برخی از شرکت ها و سازمان ها، خصوصاً شرکت هایی که خصوصی هستند جلسات دقیق، منظم و با برنامه و مؤثری را برگزار می کنند.

جلسات بیش از نیم تا یک ساعت، جلساتی کم اثر خواهند بود. امیدوارم مدیران محترم با برگزاری دوره های آموزشی "چگونگی برگزاری جلسات مؤثر" در نحوه برگزاری جلسات خود و کارشناسان تجدید نظر نموده و باعث شکوفایی محیط کاری شان شوند.  


سوالات ، نظرات و انتقادات خودرا ارسال نمایید:

:نام
:پست الکترونیک
:نظر
:کد امنیتی
دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان)
معاونت سما
اصفهان - خیابان ۲۲ بهمن -مجتمع اداری امیر کبیر -روبروی بانک ملی – حوزه معاونت سما - کد پستی ۸۱۵۸۷۱۳۱۹۳
تلفن تماس۸۴ -۰۳۱۳۲۶۶۷۲۸۰ فاکس: ۰۳۱۳۲۶۵۰۹۴۰
حق نشر متعلق به معاونت سما اصفهان (خوراسگان)۹۵-۱۳۹۳
SAMA
Technical and Vocational
Training College
Islamic Azad University
Esfahan(Khorasgan) Branch