شورای نظارت و هماهنگی
آموزشی ، پژوهشی و فرهنگی
اداری و مالی

صفحه اصلی شرح اطلاعیه شماره ۶۱۵۱ از اطلاعیه های مجموعه روابط عمومی مشاهده تمامی اطلاعیه های این زیرگروه          مراجعه به صفحه روابط عمومی              بازگشت
بذار با دل بپزه
 
  چاپ این اعلامیه ارسال به دوستان
نامحدود : مدت زمان نمایش بر حسب روز   ۱۳۹۷ /۸ /۷ : تاریخ اعلام   ۹۴ : تعداد بازدید   امیرحسین بدیعی : صادر کننده   ۶۱۵۱ : کد اعلامیه


 

 

    به دعوت یکی از دوستان به باغی دعوت شده بودم . وقت ناهار تلی از هیزم جمع کردیم و آتش در آن افکندیم. وقتی آتش فروکش کرد، سیخ های کباب را روی آتش قرار دادم. با بادبزن آن چنان باد می زدم که آتش از ذغال ها زبانه می کشید. دوستم آرام به من خطاب کرد: "زیاد باد نزن، بذار با دل بپزه." با این جمله به فکر فرو رفتم. با خود اندیشیدم: چرا در همه ی کارهای زندگی آتش به جان خود می افکنیم؟ آنقدر آتش را گرم می کنیم که نمی گذاریم زندگیمان با دل و آرام آرام به پختگی برسد. خود، خانواده و جامعه مان را گاهی به آتش می کشیم و پخته نشده، جزغاله می شویم. در همه ی کارها می خواهیم زود به نتیجه برسیم. به قول معروف غوره نشده می خواهیم مویز شویم. به راستی چرا این گونه هستیم؟ چرا این همه عجله و شتاب؟ "به کجا چنین شتابان!؟"

  با دل پختن فقط مختص کباب برگ و کوبیده نیست. باید در همه ی بخش های زندگیمان با صبوری و دقت، بگذاریم که هر کاری با دل بپزد. برای مثال: پدران و مادران و اولیای مدرسه برای تربیت بچه ها عجله دارند. به اقتضای سن کودکی و نوجوانی توجه نمی کنند. می خواهند بچه ها هر چه زودتر مثل بزرگ ها رفتار کنند. به این دلیل، گاهی آتش تربیت و آموزش را آن چنان بر افروخته می کنند که بچه را در کودکی و نوجوانی می سوزانند. کلمه ی تربیت به معنی اندک اندک افزودن است و این یعنی بگذاریم خامی کودکانمان با دل پخته شود.     در سازمان ها و ادارات نیز مشاهده می کنیم تصمیمات مدیران ارشد و شوراها، با سرعت و بدون توجه به کار کارشناسی اتخاذ می گردد. نگاهی به مصوبات فراوان شوراها و جلسات ادارات که برخی سال ها به اجرا در نمی آیند، بیاندازید تا به گفته من ایمان بیاورید. تصمیمات سریع، احساسی و تند و تیز برای بسیاری از مسائل آموزشی، اجتماعی و اقتصادی نه تنها منجر به نتیجه مطلوب نمی شوند، بلکه گاهی باعث سوزاندن طرح ها و اندیشه ها و برنامه ها می شوند. عموماً جلسات و تصمیمات، مختص مدیران و معاونان ارشد است و کارشناسان کمتر به بازی گرفته می شوند.

    متأسفم بگویم که گاهی در انتصابات نیز همینگونه است. کارمندی ساده که سرگرم کار و زندگی است، به یک باره مسئول اجرایی یک شهر یا اداره و سازمانی می شود. یا کارشناسی با تجربه اندک و بدون طی مراحل مدیریت به یک باره جهشی چند پله ای می کند. با فنر رابطه و بدون ضابطه از پله اول به پله آخر پرتاب می شود.  به همین خاطر است که اینگونه مسئولان دو یا سه سال را به تجربه و خطا می گذرانند و وقتی به پختگی می رسند، تغییر می کنند.

درست است که عصر کنونی، عصر سرعت و شتاب است و همه چیز به سرعت در حال تغییر است، اما دقت و ظرافت با این سرعت و شتاب همراه است. در حقیقت زمان ِ با دل پختن را کوتاه تر کرده اند. با سرعت بدون دقت می سوزند ولی پخته نمی شوند.

بیایید در همه ی کارها و امور شخصی، شغلی و اجتماعی، کارهای خود را با دقت، سرعت و با دل پختن انجام دهیم. بار دیگر تکرار می کنم:

"بذار با دل بپزه"سوالات ، نظرات و انتقادات خودرا ارسال نمایید:

:نام
:پست الکترونیک
:نظر
:کد امنیتی
دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان)
معاونت سما
اصفهان - خیابان ۲۲ بهمن -مجتمع اداری امیر کبیر -روبروی بانک ملی – حوزه معاونت سما - کد پستی ۸۱۵۸۷۱۳۱۹۳
تلفن تماس۸۴ -۰۳۱۳۲۶۶۷۲۸۰ فاکس: ۰۳۱۳۲۶۵۰۹۴۰
حق نشر متعلق به معاونت سما اصفهان (خوراسگان)۹۵-۱۳۹۳
SAMA
Technical and Vocational
Training College
Islamic Azad University
Esfahan(Khorasgan) Branch