شورای نظارت و هماهنگی
آموزشی ، پژوهشی و فرهنگی
اداری و مالی

صفحه اصلی شرح اطلاعیه شماره ۶۱۹۸ از اطلاعیه های مجموعه روابط عمومی مشاهده تمامی اطلاعیه های این زیرگروه          مراجعه به صفحه روابط عمومی              بازگشت
اخلاق آکادمیک
 
  چاپ این اعلامیه ارسال به دوستان
نامحدود : مدت زمان نمایش بر حسب روز   ۱۳۹۷ /۹ /۱۰ : تاریخ اعلام   ۱۵۳ : تعداد بازدید   امیرحسین بدیعی : صادر کننده   ۶۱۹۸ : کد اعلامیه


ریاست دانشگاه آزاد اسلامی ، یکی از مسایل مهمی را که برای پویندگی دانشگاه مطرح نموده اند، اخلاق آکادمیک است.

انصافاً در مجموعه آموزش عالی و همچنین حواشی آن، بداخلاقی آکادمیک فراوانی دیده می شود. چنانچه ایشان بتوانند با فرهنگ سازی و اجرایی نمودن دیدگاهشان، اخلاق آکادمیک را نهادینه کنند، در تعمیق آموزش عالی، قدم بلندی برداشته اند. البته اخلاق آکادمیک از اخلاق عمومی جامعه جدا نیست، آن دو حلقه های به هم پیوسته یک زنجیر هستند. از آن جایی که یکی از اهداف غایی تاسیس مراکز آموزش عالی ترویج اخلاق در جوامع می باشد بدیهی است که دانشگاهیان باید سر منشاء اخلاق باشند.

از اساسی ترین ابعاد دین مبین اسلام و یکی از دلایل مهم بعثت انبیاء، مکارم و فضایل اخلاقی عنوان شده است. پیامبر اسلام (ص) می فرمایند «انی بعثت لاتمم مکارم الاخلاق / من برای تکمیل مکارم اخلاقی مبعوث شدم» پیامبر رحمت خود اسوه اخلاق در ابعاد شخصی، اجتماعی، خانوادگی و حرفه ای بودند. از آن جا که به تعبیر قرآن کریم اسوه و الگوی ما پیامبر اسلام (ص) است، لذا توجه به مکارم اخلاقی از خصوصیات اجتناب ناپذیر هر مسلمانی می باشد. اصولاً مسلمانی فارغ از اخلاق، مفهوم روشنی نخواهد داشت.

مردم می گویند: دانشگاه تهران ، قلب تپنده آموزش عالی در ایران است. این دانشگاه و مجموعه پیرامون آن میعادگاه دانشجویان، دانش پژوهان، اساتید و سایر اقشار فرهنگ دوست است. از داخل دانشگاه و مقابل آن که می گذری، همه جا، همه چیز و همه کس بوی فرهنگ می دهد. متاسفانه در کنار این زیبایی ها مناظر نازیبایی از بداخلاقی های آکادمیک به چشم می خورد؛ شماره تلفن هایی برای سفارش نگارش پایان نامه، اطلاعیه هایی بی محابا برای نوشتن مقاله های سفارشی، اخذ دانشنامه از دانشگاه خارجی با ارایه تجربه کاری و ... از آن جمله اند.

جای تعجب و سوال این است که چگونه دستگاه قضا و ضابطین آن، با وجود قوانین مدون و متقن با این بزه آشکار، برخورد جدی و قانونی نمی نمایند. مراکزی را می شناسیم که در قبال دریافت مبالغ گزاف برای دانشجویان و فارغ التحصیلان مقاله و پایان نامه تهیه می کنند.

گاهی توسط اساتید و دانشجویان به دور از اخلاق آکادمیک برای همایش ها و کنفرانس های داخلی و خارجی مقاله هایی ارایه می شود که تصویری از آثار به سرقت رفته محققان و اندیشمندان دیگر است، که از آن به خوشه چینی و سرقت علمی و ادبی تعبیر می شود. همه کم و بیش از این اقوال و احوال شنیده و دیده ایم.

اگر برای حل این معضلات اخلاقی در محیط های آموزشی تدبیری اندیشیده نشود به ناخواست در آینده با دشواری های بیشتری مواجه خواهیم شد. با توجه به اینکه آموزش عالی رو به توسعه است و تحصیلات تکمیلی در اولویت هستند. اگر بداخلاقی های آکادمیک به سطوح بالاتر بیشتر از این سرایت کند، جلوگیری از آن بسیار دشوارتر خواهد شد.

برای تحقق این امر مهم توجه به تربیت اساتید متعهد و متخصص و منضبط، تدوین مقررات و ضوابط متقن و قابل اجرا، تدوین برنامه های آموزشی مناسب، تهیه بانک اطلاعاتی از پایان نامه ها و مقاله های داخلی و خارجی و تطبیق آن با نرم افزارهایی که سرقت های علمی را شناسایی می نماید، تعیین نرم ها و معیار های تدریس و ارزیابی عملکرد استاد و دانشجو و ... مورد تاکید است.

برای ریاست عالیه دانشگاه که ندای فرهنگ سازی اخلاق آکادمیک سر داده اند آرزوی توفیق دارم، از فرهیختگان و اندیشمندان تقاضا دارم با توجه به آموزه های دینی، ملی و فرهنگی ایران عزیز، با اندیشه بلند و قلم شیوای خود، در راستای این فرهنگ سازی مقدس گام های بلند و موثری بردارند.

 

منابع:

- مستدرک الوسائل، ج 11، ص 187، باب 6 ، ح ا و

- اخلاق آکادمیک، دکتر مصطفی معین، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهرانسوالات ، نظرات و انتقادات خودرا ارسال نمایید:

:نام
:پست الکترونیک
:نظر
:کد امنیتی
دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان)
معاونت سما
اصفهان - خیابان ۲۲ بهمن -مجتمع اداری امیر کبیر -روبروی بانک ملی – حوزه معاونت سما - کد پستی ۸۱۵۸۷۱۳۱۹۳
تلفن تماس۸۴ -۰۳۱۳۲۶۶۷۲۸۰ فاکس: ۰۳۱۳۲۶۵۰۹۴۰
حق نشر متعلق به معاونت سما اصفهان (خوراسگان)۹۵-۱۳۹۳
SAMA
Technical and Vocational
Training College
Islamic Azad University
Esfahan(Khorasgan) Branch