شورای نظارت و هماهنگی
آموزشی ، پژوهشی و فرهنگی
اداری و مالی

صفحه اصلی شرح اطلاعیه شماره ۶۱۹۹ از اطلاعیه های مجموعه روابط عمومی مشاهده تمامی اطلاعیه های این زیرگروه          مراجعه به صفحه روابط عمومی              بازگشت
چرا این گونه مدیر انتخاب می کنیم؟!!
 
  چاپ این اعلامیه ارسال به دوستان
نامحدود : مدت زمان نمایش بر حسب روز   ۱۳۹۷ /۹ /۱۱ : تاریخ اعلام   ۱۵۳ : تعداد بازدید   امیرحسین بدیعی : صادر کننده   ۶۱۹۹ : کد اعلامیه

 

    یکی از معضلات و مشکلات جامعه ما انتخاب مدیران است. به راحتی در یک چشم بر هم زدن با یک ابلاغ چند خطی، به یک باره شخصی از قاعده یا میانه هرم سازمانی به رأس هرم جهش می کند. معمولاً در این انتخاب ها مسائل سیاسی، جناحی، قومیتی و رفاقتی نقش اصلی را دارند. تجربه هم نشان داده است که این گونه مدیران در مجموع موفقیت چندانی حاصل نمی کنند. با همان سرعت که جهش می کنند، به همان سرعت نیز پایین می آیند. مثل فواره هر چه بیشتر اوج می گیرد، سقوطش محکم تر خواهد بود. البته نمی خواهم منکر استثنا ها شوم، یک نفر را می شناسم چون آدم خوبی است و مداحی هم می کند و از تحصیلات دانشگاهی بالایی هم برخوردار نیست، با سفارش نماینده یا گروه غیر رسمی در یکی از شهرستان ها رئیس اداره بهزیستی شده است. هر چه با خودم می اندیشم که علت انتخاب این فرد چه بوده به نتیجه نمی رسم. معمولاً افرادی که برای مدیریت بهزیستی انتخاب می شوند، تحصیلات مددکاری اجتماعی یا یکی از شاخه های پزشکی را باید دارا باشند. این که فلانی آدم خوبی ست دلیل مدیر شدن نمی شود. افراد را می شناسم که با خیال راحت پشت سرشان نماز می خوانم و به امانت داری و درستی شان شکی ندارم ولی مدیر لایقی نیستند. شنیده ام که پیامبر رحمت (ص) ابوذر غفاری (ره) را با این که از صحابه بود و خدمات بسیاری به اسلام نمود و از تقوی و شجاعت بالایی نیز برخوردار بود، هیچ گاه برای مدیریت انتخاب ننمود. مدیر باید از سعه ی صدر و به قول علم مدیریت از مهارت ادراکی بالایی برخوردار باشد. (در این باره بعداً به طور مستقل خواهم نوشت.) این که یک مدیر شایسته، باید انسانی با تقوا، متعهد و اهل عبادت باشد، شکی نیست ولی اگر یک مدیر را صرفاً به خاطر این مسائل انتخاب کنیم، جفا کرده ایم. یک مدیر لایق علاوه بر این ویژگی ها باید از دانش و تخصص و سلامت عاطفی و روانی نیز برخوردار باشد. در این جا یک سؤال دارم؛ آیا اگر شما ناراحتی قلبی داشته باشید، نزد چشم پزشک می روید؟ آیا جراحی مغزتان را به یک پزشک قلب می سپارید؟ قطعاً جواب منفی ست زیرا سپردن جراحی مغز به یک پزشک متخصص قلب یعنی مرگ و پایان حیات! هیچ کس چنین ریسکی را نمی پذیرد. پس چگونه است که مدیریت ادارات تخصصی را به افرادی می سپاریم که از دانش و تخصص کافی برخوردار نیستند!؟ با این رفتار باعث مرگ یک سازمان می شویم. مدیریت نیز به عنوان یک علم از اصول و شیوه های خاص خود برخوردار است. البته برخی از مدیران حرفه ای چون از دانش، تخصص و بینش ویژه ای برخوردارند، با استفاده از افراد متخصص و مهارت در انتخاب نیروی انسانی می توانند در اداراتی که تخصص لازم را در آن ندارند، موفق شوند. این گونه مدیران مصداق تعریف: "مدیریت یعنی کار کردن با دیگران" هستند. افراد متخصص، نواقص آن ها را برطرف می کنند. البته این گونه مدیران بالاترین مهارت یک مدیر را که مهارت ادراکی برای کار کردن با دیگران می باشد را دارا هستند. مدیر عامل یک شرکت معروف کامپیوتری، خانمی در رشته تاریخ است ولی او یک مدیر حرفه ای است.

 

    در این زمینه مدتی پیش نوشته ای از حضرت آیت ا... جوادی آملی دیدم که خیلی به دلم نشست. نوشته ام را با فرازهایی از سخنان حضرت ایشان پایان می دهم، قضاوت با شما. خوشحال می شوم اگر نظرات خوانندگان عزیز را دریافت کنم.

 

     کمیل بن زیاد از اصحاب خاص علی (ع) بوده که لیاقت دریافت دعای کمیل را داشته اما به درد اداره ی مملکت نمی خورده و نتوانسته است کاری را که حضرت به او سپرده انجام دهد و امام به او اعتراض و خاطر نشان کرده اند: بعضی ها فقط به درد دعای کمیل می خورند! اداره مملکت یعنی اداره مملکت! اگر ما بشنویم فلان کارخانه کارگرها را بیرون کرده است آن با نماز و زیارت عاشورای شما حل نمی شود. حواستان جمع باشد و دامن گیرتان خواهد شد! کسی گرسنه بخوابد، فقیر باشد، به زندان برود، هزاران چک برگشتی وجود داشته باشد و ... این ها با دعای کمیل حل نمی شود. با تأکید بر حفظ اسلامی بودن کشور تأکید فرمودند: در کنارش درایت است، امانت است، عقل است، هوش است، فهم است و فهم است و فهم! که چگونه ما از درآمد مملکت استفاده کنیم و بفهمیم بین سرمایه و درآمد فرق است.

 


سوالات ، نظرات و انتقادات خودرا ارسال نمایید:

:نام
:پست الکترونیک
:نظر
:کد امنیتی
دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان)
معاونت سما
اصفهان - خیابان ۲۲ بهمن -مجتمع اداری امیر کبیر -روبروی بانک ملی – حوزه معاونت سما - کد پستی ۸۱۵۸۷۱۳۱۹۳
تلفن تماس۸۴ -۰۳۱۳۲۶۶۷۲۸۰ فاکس: ۰۳۱۳۲۶۵۰۹۴۰
حق نشر متعلق به معاونت سما اصفهان (خوراسگان)۹۵-۱۳۹۳
SAMA
Technical and Vocational
Training College
Islamic Azad University
Esfahan(Khorasgan) Branch