شورای نظارت و هماهنگی
آموزشی ، پژوهشی و فرهنگی
اداری و مالی

صفحه اصلی شرح اطلاعیه شماره ۶۲۱۳ از اطلاعیه های مجموعه روابط عمومی مشاهده تمامی اطلاعیه های این زیرگروه          مراجعه به صفحه روابط عمومی              بازگشت
احترام به خود
 
  چاپ این اعلامیه ارسال به دوستان
نامحدود : مدت زمان نمایش بر حسب روز   ۱۳۹۷ /۹ /۲۱ : تاریخ اعلام   ۳۹۹ : تعداد بازدید   امیرحسین بدیعی : صادر کننده   ۶۲۱۳ : کد اعلامیه

 

اولین قدم برای احترام به دیگران، محترم شمردن خود است. متاسفانه در فرهنگ عامیانه برخی از ایرانیان، هرکس خودش را محترم بشمارد، به خودخواهی و خودپسندی متهم می شود. کسی که به خودش توجه نداشته باشد، چگونه می تواند متوجه دیگران باشد؟! یکی از ویژگی های فطری انسان حب نفس است. این ویژگی باعث می شود که از وجودمان محافظت کنیم و مراقب خویشتن خویش باشیم. به نظرم اولین درس مهارت زندگی در مدارس و دانشگاه ها باید «محترم شمردن خویشتن» باشد. چند زمان پیش با هواپیمای ایرباس ماهان به مشهد مقدس رفتم. وقتی در صندلی ها مستقر شدیم، از مانیتور داخل هواپیما برای مسافران، پیام های آموزشی پخش می کردند. مضمون یکی از هشدارها این بود: «هنگامی که در هوای داخل کابین اختلالی پیش آمد، ماسک اکسیژن را که در بالای سر شماست پایین بکشید و روی دهان و بینی خود قرار دهید. اگر همراهتان کودک است ابتدا ماسک اکسیژن را به دهان و بینی خود بکشید و بعد از آن ماسک کودک را روی دهان و بینی او قرار دهید.» با خود اندیشیدم چه پیام خوبی! اگر پدر و مادر بخواهند دلسوزی کنند و اول ماسک را روی دهان کودک قرار دهند جان خودشان به خطر می افتد و از کودک کاری ساخته نیست، ولی اگر اول از خود مراقبت نمایند، چنانچه مشکلی برای کودک پیش بیاید سریع تر می توانند به او کمک کنند. در زندگی روزمره بسیاری از پدران و مادران از روی دلسوزی بیشتر، توجه و تمرکز وافری روی بچه هایشان دارند و از خود غافل هستند. بهترین خوراک و پوشاک و بهداشت و سایر امور رفاهی را برای فرزندان مهیا می کنند و در این راه هزینه های گزاف می پردازند در حالی که از خودشان غافل هستند! حقیقت این است که ما باید از خودمان مراقبت کنیم، خداوند متعال در سوره معارج آیه 32 می فرمایند: «... والذین لامنتیهم وعهدهم راعون» رسول خدا (ص) می فرماید: « ... گوش، چشم، زبان و قلبت امانت هستند و هرکس امانت را رعایت نکند، ایمان ندارد.»1 علی (ع) نیز در تفسیر آیه 8 از سوره تکاثر «روز قیامت درباره نعمت ها از شما سوال خواهد شد» می فرماید:  «نعمتی که از آن پرسیده می شود، سلامتی است.»2 یکی از شروط سلامتی و امانت داری خویشتن نیز احترام به خود است. اگر ما خود را محترم نشماریم چگونه می خواهیم از امانت های الهی در وجودمان مراقبت کنیم و سلامتی مان را تضمین کنیم! یک پدر درمانده، مریض، ژنده پوش، عصبی و پرخاشگر بهتر است یا پدری بانشاط، سالم، خوش پوش و مهربان؟

البته گاهی انسان برای حفظ و بقای ابدی خود و خانواده و جامعه ممکن است تشخیص دهد که جانش را فدا کند. این منافاتی با مراقبت از خویش ندارد. در حقیقت شهدا با نثار جان خویش حیات ابدی را به دست می آورند و به جامعه جان دوباره می بخشند. در جایی خواندم که علی (ع) در بحبوحه جنگ به رعایت بهداشت در نوشیدن آب سفارش فرموده اند.

معتقدم پدران و مادران ابتدا باید خودشان را محترم بشمارند. نه تنها به خاطر خویشتن خویش بلکه به خاطر فرزندان و خانواده و جامعه ای که در آن زندگی می کنند. متاسفانه این فرهنگ در زندگی روزمره ما به صورت پررنگ به چشم می خورد. بهترین نقطة خانه و کاسه ها، بشقاب ها و لوازم نو، شیک و زیبا را برای میهمانان اختصاص می دهیم چون باید احترام آن ها را نگه داریم و به اصطلاح آبروداری کنیم در حالی که ممکن است در طول سال چند روز بیشتر هم در منزل میهمان نداشته باشیم. ولی اعضای خانواده از لیوان های لب پریده و بشقاب های رنگ و رو رفته و قابلمه های کهنه استفاده می کنند.

پس دوست عزیز! به خاطر همسر، فرزندان ، همکاران، مادر، پدر، خواهر، برادر و افرادی که به شما علاقه مند هستند، به خودتان احترام بگذارید و از خود مراقبت کنید. اگر سالم، شاداب، پر انرژی و خوش اخلاق باشید می توانید به همه بستگانتان شادی و سلامتی ببخشید، می توانید ساحل غم هایشان باشید، می توانید در زمان بیماری و دلتنگی همراه و یاورشان باشید، اگر بیمار و عبوس و مقروض و مفلوک باشید، نه تنها نمی توانید به آن ها کمکی نمایید بلکه وبال گردن آنان خواهید بود و موجبات ناراحتی خود و دیگران را فراهم خواهید کرد.

شاعر معاصر این مضمون را چه زیبا سروده است:

به خودم احترام می گذارم

یک استکان چای می ریزم

در زیباترین بشقاب خانه

یک تکه شیرینی می گذارم

و همراه با یک آهنگ دلنشین

به خودم می گویم:

« بفرمایید!

چایتان  سرد نشود »

و از تمام تنهایی ام لذت می برم       

  

منابع:

1و 2- مفاتیح الحیاه/آیت الله جوادی آملی/ مرکز نشر اسراء/بهار 1391/ صفحه های 96 و 97


سوالات ، نظرات و انتقادات خودرا ارسال نمایید:

:نام
:پست الکترونیک
:نظر
:کد امنیتی
دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان)
معاونت سما
اصفهان - خیابان ۲۲ بهمن -مجتمع اداری امیر کبیر -روبروی بانک ملی – حوزه معاونت سما - کد پستی ۸۱۵۸۷۱۳۱۹۳
تلفن تماس۸۴ -۰۳۱۳۲۶۶۷۲۸۰ فاکس: ۰۳۱۳۲۶۵۰۹۴۰
حق نشر متعلق به معاونت سما اصفهان (خوراسگان)۹۵-۱۳۹۳
SAMA
Technical and Vocational
Training College
Islamic Azad University
Esfahan(Khorasgan) Branch