شورای نظارت و هماهنگی
آموزشی ، پژوهشی و فرهنگی
اداری و مالی

صفحه اصلی شرح اطلاعیه شماره ۶۲۱۴ از اطلاعیه های مجموعه روابط عمومی مشاهده تمامی اطلاعیه های این زیرگروه          مراجعه به صفحه روابط عمومی              بازگشت
ماجرای گوشت الاغ و دل‌درد آدمیزاد!
 
  چاپ این اعلامیه ارسال به دوستان
نامحدود : مدت زمان نمایش بر حسب روز   ۱۳۹۷ /۹ /۲۴ : تاریخ اعلام   ۴۷۵ : تعداد بازدید   امیرحسین بدیعی : صادر کننده   ۶۲۱۴ : کد اعلامیه

 

سال1378 اوایل خدمتم درمدارس غیرانتفاعی  بودم و تجربه چندانی نداشتم. در یکی از ساعات تفریح، دبیر حرفه‌وفن لبخند بر لب، وارد دفتر دبیران شد و ورقه دانش‌آموزی را نشان همکاران داد و اشاره کرد: «ببینید من چه سوالی داده‌ام و دانش‌آموز چه پاسخی به سوالم داده است!» همه کنجکاو شدند ببینند موضوع چیست.

با صدای بلند سوال را خواند: «برای مبارزه با آفات گیاهی چه باید کرد؟»

پاسخ جالب بود: «برای مبارزه با آفات گیاهی ما نباید گوشت خر بخوریم، اگر بخوریم دلمان درد می‌گیرد!» همه یکصدا خندیدند و از پاسخ دانش‌آموز تعجب کردند!

هرکس چیزی می‌گفت؛ یکی گفت: «این بچه را من می‌شناسم! او عقب‌مانده ذهنی است!» دیگری گفت: «او بچه آرام و گوشه‌گیری است و کمتر حرف می‌زند!» یکی دیگر اشاره کرد که او تنبل‌ترین شاگرد کلاس است!

من همچنان ساکت بودم. بچه را می‌شناختم؛ هنوز هم قیافه او در ذهنم است: سری‌بزرگ، صورتی رنگ پریده و چشمانی بی‌حال داشت. از همه بچه‌ها هم ساکت‌تر بود.

یکی گفت: «بچه را صدا بزنید، ببینیم به این سوال چرا این جواب را داده است. شاید می‌خواسته دبیرش را دست بیندازد!»

به دفتر احضارش کردند. آمد؛ ساکت و آرام ایستاد. دبیر حرفه‌وفن از او با ناراحتی پرسید: «این چه جوابی است که به سوال من داده‌ای؟» خیلی آرام و متین گفت: «درست جواب داده‌ام» و دیگر هیچ نگفت. با پرخاش از دفتر بیرونش کردند. این خاطره همیشه در ذهنم مانده بود.

به قول سینمایی‌ها چند سال بعد!

سال 1395 به مناسبتی  به یکی از دوستان گفتم، اینجا رستوران  خوبی هست. می‌توانیم شام را آنجا صرف کنیم. به رستوران رفتیم؛ جای بسیار دنجی بود؛ با غذایی عالی و چشم‌اندازی زیبا!

به سلیقه مدیررستوران  درود فرستادم که  چنین جای زیبایی را طراحی کرده‌اند و پاتوق خوبی برای همشهریانم فراهم شده است.

موقعی که ‌خواستم صورتحساب را پرداخت کنم، صندوقدار گفت، میز شما قبلا حساب شده است! تعجب کردم! گفتم، چه کسی حساب کرده‌ است؟ دیدم مردی شیک‌پوش با قدی بلند و لبخندی بر لب نزدیک می‌آید. سلام کرد. شناختمش! همان بچه کلاس اولی بود که در پاسخ به سوال دبیر حرفه‌وفن‌اش نوشته بود: «برای مبارزه با آفات گیاهی ما نباید گوشت خر بخوریم، زیرا دلمان درد می‌گیرد...!»

وقتی به اسم کوچک صدایش کردم، متعجب شد! معمولا بچه‌ها معلم‌ها را به خاطر می‌سپارند؛ اما معلم‌ها و به خاطر تغییر چهره و بدن، بچه‌ها را در سنین بالاتر تشخیص نمی‌دهند. با این وجود، ماجرای این بچه باعث شده بود چهره‌اش در خاطرم بماند.

با تعجب گفتم، اینجا چه می‌کنی؟ گفت: «من مدیر رستوران هستم!» از زندگی‌اش پرسیدم. پاسخ داد، صاحب همسر و دو فرزند است و از زندگی و کارش بسیار رضایت دارد. در آغوشش کشیدم و صورتش را بوسیدم.

بلا‌فاصله به یاد دبیری افتادم که او را مسخره می‌کرد. او حالا بازنشست شده بود و در یکی از شهرهای شمالی ایران با حقوق بازنشستگی زندگی‌اش را می‌‌گذراند.

بعدها با خودم اندیشیدم، این بچه‌ای که همه‌ او را خنگ‌ می‌پنداشتند، چه پاسخ هوشمندانه‌ای به سوال داده است! او با خودش فکر کرده است: «اگر آفت گیاهی را روی گیاهان بپاشیم به سم آلوده می‌شود و اگر این گیاه سمی را الاغی یا گوسفندی بخورد، گوشتش سمی می‌شود وآدم با خوردن چنین گوشتی دل درد می‌گیرد!»

حالا فهمیدم که همه باید به دبیر این بچه می‌خندیدند؛ نه به او!

دوست عزیز، معلم گرامی، استاد ارجمند!

هیچ‌گاه هیچ‌کس را تحقیر نکنید. روزگار چرخش و گذران عجیبی دارد!


سوالات ، نظرات و انتقادات خودرا ارسال نمایید:

:نام
:پست الکترونیک
:نظر
:کد امنیتی
دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان)
معاونت سما
اصفهان - خیابان ۲۲ بهمن -مجتمع اداری امیر کبیر -روبروی بانک ملی – حوزه معاونت سما - کد پستی ۸۱۵۸۷۱۳۱۹۳
تلفن تماس۸۴ -۰۳۱۳۲۶۶۷۲۸۰ فاکس: ۰۳۱۳۲۶۵۰۹۴۰
حق نشر متعلق به معاونت سما اصفهان (خوراسگان)۹۵-۱۳۹۳
SAMA
Technical and Vocational
Training College
Islamic Azad University
Esfahan(Khorasgan) Branch