شورای نظارت و هماهنگی
آموزشی ، پژوهشی و فرهنگی
اداری و مالی

صفحه اصلی شرح اطلاعیه شماره ۶۲۳۳ از اطلاعیه های مجموعه روابط عمومی مشاهده تمامی اطلاعیه های این زیرگروه          مراجعه به صفحه روابط عمومی              بازگشت
دانشگاه شاد
 
  چاپ این اعلامیه ارسال به دوستان
نامحدود : مدت زمان نمایش بر حسب روز   ۱۳۹۷ /۱۰ /۳ : تاریخ اعلام   ۵۲۸ : تعداد بازدید   امیرحسین بدیعی : صادر کننده   ۶۲۳۳ : کد اعلامیه


شادی در دین مبین اسلام مورد تاکید است. علی (ع) می فرمایند: «شادی نفس را می گشاید و باعث نشاط می گردد.» نقطه مقابل شادی ، غم است در این زمینه نیز می فرمایند: «غم و اندوه گرفته می کند نفس را» (غررالحکم)

شادی در لغت به معنای خوشحالی، سلامتی و فرح آمده است. (شهید مطهری(ره))

در تعریف شادی می گویند: سرور، حالت خوش و لذت بخشی است که از علم و اطلاع بر اینکه یکی از هدف ها و آرزوها انجام یافته است یا انجام خواهد یافت به انسان دست می دهد. بنابراین شادی می تواند با ایجاد انبساط خاطر عامل موفقیت و رشد باشد. در محیط های شادی آفرین و شادی بخش افراد احساس آرامش می نمایند و بهره وری بالاتری از آنان حاصل می شود. مدارس و دانشگاه ها باید بیشتر از سایر مراکز به این مهم توجه نمایند. زیرا کودکان، نوجوانان و جوانان در این محیط ها رشد کرده، وارد جامعه گسترده می شوند. البته شادی آداب و شرایط ویژه ای دارد: شادی نباید لهو و توأم با گناه و معصیت باشد و  باعث تمسخر و آزار و اذیت دیگران شود. منظورم از مدرسه یا دانشگاه شاد، محیط هایی نیست که به هر نحو و به صورت غیر شرعی و رفتارهای نا بهنجار باعث سرور و نشاط افراد شود. اگر دانشجو و استاد در محیطی تحصیل و تدریس نمایند که امنیت خاطر و آرامش روان داشته باشند و از بودن در آن محیط لذت ببرند و  بتوانند آزادانه عقاید و تفکرات خود را مطرح نمایند، نشاط پیدا می کنند. احساس رضایت و نشاط در کلاس، کتابخانه ، آزمایشگاه و سایر محیط های مجهز و آرام نیز حاصل می شود. همچنین حل یک مسئله، نوشتن مقاله ای ممتاز یا پژوهشی موثر و کسب رتبه و مقام علمی، فرهنگی و ورزشی می تواند باعث انبساط خاطر و شادی و سرور گردد. چنانچه دانشجویی در هنگام تحصیل و زمان فارغ التحصیلی احساس نماید که از بار علمی و تجربی لازم برای ورود به جامعه برخوردار است و می تواند جایگاه و نقش خود را پیدا کند مسرور و شاد می شود. امروز دانشگاه های مطرح دنیا با شیوه های مختلف سعی می کنند، دانشجویان و استادان از تلاش علمی مشترک لذت ببرند.

یکی از دوستانم می گفت:چند سال پیش برای بازدید از دانشگاه های مالزی به کوالالامپور رفتم. تبلیغات و علاقه ایرانیان برای تحصیل در این دانشگاه ها مرا مشتاق تر کرده این دانشگاه ها را از نزدیک ببینم. وقتی با گروه وارد یکی از این مراکز شدیم در ابتدای ورود تعداد زیادی دانشجو را دیدم که به صف ایستاده و برای ورود ما دالانی تشکیل داده اند. وارد که شدیم صدای خوش طبل و شیپور را شنیدیم که به افتخار ما نواخته شد. مردی حدوداً 50 ساله به استقبال مان آمد و خیر مقدم گفت، خودش را که معرفی کرد، متوجه شدیم معاون دانشگاه است. قدم اول ورود به این دانشگاه برای ما توأم با نشاط و شادی بود. در بخش های مختلف نشاط و رضایت را دیدم، دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل نیز احساس رضایت داشتند، و از اینکه در آنجا تحصیل می کردند خشنود بودند.

در یکی دیگر از دانشگاه ها ملاحظه کردم، در راهروها و فضاهای باز انواع وسایل بازی در اختیار دانشجویان است. (فوتبال دستی و انواع سرگرمی ها) نکته جالب احساس رضایت و نشاطی بود که در چهره دانشجویان از ملیت های مختلف دیده می شد. کتاب خانه های وسیع، زمین های ورزشی مجهز، فضای سبز زیبا و شاد، کلاس های استاندارد، اساتید مجرب، با دیگر امکانات حس رضایت را در بیننده تقویت می کرد.

در یک روز جمعه صحنه زیبای دیگری در یکی از دانشگاه ها دیدم، (در مالزی روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل رسمی است.) آن روز هنگام بازدید، در مسجد دانشگاه نماز جمعه برپا شد. دانشجویان گروه گروه برای رسیدن به نماز شتاب داشتند. ما هم همراهیشان کردیم، مسجد و اطراف آن از جمیعت پر شد. در نقطه ای دور از مسجد روی زمین چمن با دشواری جایی یافتیم و به نماز ایستادیم، جالب این که همه دانشجو و استاد بودند. تقیدشان به نماز برایم جالب بود. با هم در آرامش و نشاط نماز می خواندند!

به یاد نمازخانه های دانشگاه های خودمان افتادم که به جای نمازخانه ، خانه خواب و استراحت و بازی با موبایل است.

در جایی دیگر او می گفت : یاد دارم که سال 1383 آقای حیدری معاون وزارت آموزش و پرورش به امارات عربی متحده آمد، آن سال من در دبی اقامت داشتم، پیشنهاد کرد: به دیدن دانشگاه شارجه برویم، این دانشگاه زینت شهر، بسیار وسیع، با مناظر دل انگیز و جاذبه های مختلف است، تعداد دانشجویان ایرانی هم در آن مثل سایر دانشگاه های کشورهای دیگر زیادند همه امکانات رفاهی و تفریحی هم برای دانشجویان و اساتید پیش بینی شده است. وقتی خواستیم نماز بخوانیم و وارد مسجد شدیم جایی برای ما باقی نمانده بود، وقتی همه به نماز ایستادند. مجبور شدیم دو نفری بیرون از مسجد روی چمن نماز جماعت بخوانیم.

امروز کالای آموزش را مثل سایر کالاها تزیین می کنند. تا برای مشتری دل پسند باشد. در دنیای پر از رقابت هر دانشگاهی امکانات بهتر و محیط هایی شاداب تر و اساتید ممتازتری داشته باشد در جلب مشتری موفق تر است.

ساختن دهکده ها و شهرهای دانشگاهی بسیار رایج شده است« knowledge village » یا دهکده آموزشی در دبی شهره آفاق است. دانشگاه آزاد اسلامی هم در آن جا شعبه دارد. شهر دانشگاهی سنگاپور همه امکانات یک زندگی مدرن را برای دانشجویان فراهم نموده است. به نحوی که دانشجو کمتر نیاز دارد برای امور شخصی از دانشگاه خارج شود. خوابگاه و خرید و تفریح و آموزش و ... همه در این شهر علم برایشان مهیاست.

در جایی خواندم: در زمان صفویه شیخ بهایی برای اوقات فراغت و نشاط و شادابی زائران تمام امامزاده ها را شناسایی و با طراحی مناسب همه امکانات رفاهی و تفریحی را در این مکان ها پیش بینی و احداث نمود. امروز هم اطراف امامزاده ها باغات زیبا، حوض های بزرگ و مصفا، آب های روان و محل های نشستن و ... مشاهده می شود. و مردم شهرها در تعطیلات و اوقات فراغت در جوار این بزرگان مجتمع می شوند.

چرا ما در مدیریت های دانشگاهی به این مسایل توجه نکنیم؟ خوشبختانه در برخی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به این مهم به خوبی توجه شده است. و بسیاری از دانشجویان و اساتید افتخار می کنند که در این محیط های دانشگاهی مشغول تحصیل و تدریس اند. البته واحدهایی هم داریم که در شأن و شخصیت دانشگاه آزاد اسلامی نیستند و باعث تکدر خاطر می شوند. تاکید بر ایجاد سایت های دانشگاهی وسیع با کلیه امکانات و تجهیزات و اساتید مجرب در دهه چهارم  آینده زیبایی را ترسیم می نماید. واحدهایی که نتوانند در این مسیر گام بردارند قطعاً در آینده با دشواری مواجه می شوند و دانشجویان محیط هایشان را برای تحصیل انتخاب نخواهند کرد. 

ادامه این بحث و چگونگی اجرای آن را به دوستان و همفکران دیگر می سپارم و در پایان این شعر لطیف و زیبا را از علامه طباطبایی تقدیمتان می کنم:

دوش که غم ، پرده ما می درید                خار چو اندر دل ما می خلید

در بر استاد خرد پیشه ام                        شکوه نمودم غم و اندیشه ام

گفت: که در زندگی آرام باش                   هان! گذران است جهان شاد باش  سوالات ، نظرات و انتقادات خودرا ارسال نمایید:

:نام
:پست الکترونیک
:نظر
:کد امنیتی
دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان)
معاونت سما
اصفهان - خیابان ۲۲ بهمن -مجتمع اداری امیر کبیر -روبروی بانک ملی – حوزه معاونت سما - کد پستی ۸۱۵۸۷۱۳۱۹۳
تلفن تماس۸۴ -۰۳۱۳۲۶۶۷۲۸۰ فاکس: ۰۳۱۳۲۶۵۰۹۴۰
حق نشر متعلق به معاونت سما اصفهان (خوراسگان)۹۵-۱۳۹۳
SAMA
Technical and Vocational
Training College
Islamic Azad University
Esfahan(Khorasgan) Branch