شورای نظارت و هماهنگی
آموزشی ، پژوهشی و فرهنگی
اداری و مالی

صفحه اصلی شرح اطلاعیه شماره ۶۲۵۵ از اطلاعیه های مجموعه روابط عمومی مشاهده تمامی اطلاعیه های این زیرگروه          مراجعه به صفحه روابط عمومی              بازگشت
پدران و فرزندان
 
  چاپ این اعلامیه ارسال به دوستان
نامحدود : مدت زمان نمایش بر حسب روز   ۱۳۹۷ /۱۰ /۱۹ : تاریخ اعلام   ۱۴۰۴ : تعداد بازدید   امیرحسین بدیعی : صادر کننده   ۶۲۵۵ : کد اعلامیه

 

یکی از مسایلی که برخی خانواده ها را رنج می دهد، تعارض و نافرمانی فرزندان و سخت گیری پدران است. نمی خواهم بگویم حق با کدام یک است؛ بالاخره هر کدام برای خود استدلال هایی دارند. می توانم بگویم هر دو مقصرند ولی متاسفم که باید بگویم تقصیر پدران بیشتر است! چرا؟ با من همراه باشید تا دلیلیش را بدانید.

یکی از دوستانم که پدر دو فرزند است می گفت: در خارج از خانه حرف هایم بیشتر خریدار دارد تادر محیط خانه! دیگران بیشتر به حرفهایم گوش می دهند ولی فرزندانم اصلاً به من گوش نمی دهند و حرفم را نمی خوانند. این در حالی است که او امروز دهه شصت زندگی را شروع کرده و فرزندانش دهه سی را.

چند وقت پیش دوستی دیگر که او هم پدر است و فرزندان شایسته و مومنی تربیت نموده برایم درد دل می کرد. می گفت: «نمی دانم چرا پسرم حرفم را نمی پذیرد، عاشق دختری شده که فرهنگ خانوادگی شان با ما بسیار متفاوت است. ما مذهبی سنتی و آن ها خانواده ای غرب زده اند. هرچه نصیحت می کنم پسرم روی موضع خود ایستاده است و می گوید مرغ یک پا دارد! این مسئله به یک بحران در زندگی ام تبدیل شده است.»

حوصله کنید چند مورد دیگر را هم بگویم خالی از لطف نیست. چندین سال پیش به همراه همسرم و گروهی از دوستان که خانوادگی آمده بودند با اتوبوس به کربلای معلی رفتیم یکی از همسفران که فردی متدین و مسوولیتی نیز داشت به همراه همسر و فرزندان نوجوان و جوان اش در گروه ما بود. در طول سفر مکرر می دیدم که به موی سر دخترش و آستین کوتاه پسرش گیر می دهد! انگار در جمع خجالت می کشید که فرزندانش این گونه باشند. فرزندان هم تمرد می کردند و دائماً بینشان تعارض وجود داشت، آخر هم حریفشان نشد. مرتب هم به نرمی بررسی می کرد ببیند عکس العمل گروه چیست؟ اتفاقاً برخی به او می گفتند: «اینقدر به بچه هایت گیر نده!!»

یکی دیگر از پدران می گفت: «نمی دانم چرا بین فرزندانم یکی از آن ها جور دیگری است؛ به موسیقی علاقه دارد، اهل هنر است، دائماً فیلم می بیند، موسیقی گوش می دهد و برای ادامه تحصیل هم رشته هنر را انتخاب کرده است. خیلی او را مقید نمی بینم. رابطه مان به هم خورده است. پرسیدم: «نماز می خواند؟» گفت: «بله، اهل عبادت است» گفتم:«او علاقه اش با تو متفاوت است چرا می خواهی حتماً مثل تو باشد. بگذار خودش باشد مبادا سخت گیری افراطی داشته باشی، که بچه ات از دست می رود.»

شما هم موارد متعددی را در این زمینه مشاهده کرده اید. امروز مثل گذشته نیست همه چیز سرعت گرفته فاصله نسل ها کاهش یافته و نوگرایی و نو اندیشی بیشتر شده است. تنوع زیاد است و جوانان هم تنوع طلبند.

پدران باید بدانند که در این بحران باید ساحل آرامی برای فرزندان باشند، نه صخره هایی سخت. اگر ساحل باشید آن ها در شما آرام می گیرند؛ اگر صخره شوید، شما را با همه احترامی که برایتان قائل هستند، خواهند شکست. چنان که می بینید در جامعه چه پدران بزرگی که شکسته و سرشکسته شده اند.

دوستان عزیز «فرزندان شما به حقیقت فرزندان شما نیستند. آن ها دختران و پسران زندگی اند در سودای خویش، آنها از کوچه وجود شما می گذرند اما از شما نیستند و اگرچه با شمایند اما به شما تعلق ندارند. عشق خود را بر آنها نثار کنید اما اندیشه هایتان را برای خود نگه دارید، زیرا آن ها نیز برای خود اندیشه ای دیگر دارند. جسم آن ها را در خانه خود مسکن دهید اما روح آنان را آزاد بگذارید زیرا روح آنان در خانة فردا زیست خواهد کرد.» 1

البته این بدان معنی نیست که پدران از فرزندان غافل شوند و آن ها را به حال خود رها سازند و مسوولیتی در قبال آن ها نداشته باشند. مقصودم نوع و روش برخورد است. نه تندروی را می پسندم و نه بی خیالی و ولنگاری را، دشواری نقش والیدن هم در چگونگی عمل در این موارد است.

فرزندان ما برای آینده تربیت می شوند، آینده مال آنهاست و ما باید آن ها را برای فرداها آماده کنیم. علی (ع) در این زمینه می فرمایند: «فرزندانتان را بر آداب خود تربیت نکنید ؛ چراکه آنها برای زمانی غیر از زمان شما آفریده شده اند.» 2

«شما (پدران و مادران) کمانی هستید که از چلة آن فرزندان تان همچو تیرهای جاندار به آینده پرتاب می شوند، کماندار (خداوند) نشانه را در بی نهایت می بیند و با قوت شما را خم می کند تا تیرهایش با شتاب به دوردست پرواز کنند. بگذارید فشار این خم شدن با شادمانی همراه باشد زیرا کماندار (خداوند) که تیرهای پر شتاب (فرزندان) را دوست دارد، ثبات و استحکام کمان (والدین) نیز برای او عزیز است.»3

 

منابع:

1 و 3 – پیامبر/جبران خلیل جبران/ دکتر حسین الهی قمشه ای/روزنه/ چاپ هجدهم/ صفحات 35 و 36

2- شرح نهج البلاغه/ ابن ابی الحدید/ ج 2 / ص 26


سوالات ، نظرات و انتقادات خودرا ارسال نمایید:

:نام
:پست الکترونیک
:نظر
:کد امنیتی
دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان)
معاونت آموزش های عمومی و مهارتی
اصفهان - خیابان ۲۲ بهمن -مجتمع اداری امیر کبیر -روبروی بانک ملی – معاونت آموزش های عمومی و مهارتی - کد پستی ۸۱۵۸۷۱۳۱۹۳
تلفن تماس 03132667276 فاکس: 03132650940
حق نشر متعلق به معاونت آموزش های عمومی و مهارتی اصفهان (خوراسگان)1400-1387
SAMA
Deputy of General
and Skills Education
Islamic Azad University
Esfahan(Khorasgan) Branch